„Bardzo głodna gąsienica” i inne książki dla najmłodszych Erica Carle’a – przegląd

Czy nazwisko Carle coś Ci mówi? Może nie od razu, ale jak wspomnę o jego najbardziej znanej książce, to zaraz Ci się rozjaśni. „Bardzo głodna gąsienica”, znasz? A wiesz, że w tym roku mija 50 lat od jej publikacji! WOW! I właśnie z tej okazji postanowiłam przyjrzeć się jej bliżej, ale także pokazać Ci od środka kilka innych książek Carle’a.

Wybrałam 7 książek, które są utrzymane w podobnym klimacie. Chodzi zarówno o zamysł, ideę, jak i wygląd. A właśnie ilustracje to coś, co niewątpliwie wyróżnia Carle’a. Jak się je raz zobaczy, to potem z łatwością można określić autora. Dodatkowo kolorystyka jest często nierzeczywista. I choć mnie ten sposób rysowania się nie podoba, a nawet obawiałam się, że może być straszny dla dziecka, to okazało się, że dzieci myślą inaczej:) A może po prostu jestem za mało wrażliwa na sztukę!:)

Oprócz specyficznych ilustracji, mamy tutaj też specyficzne poczucie humoru. Historie są zaskakujące, często żartobliwe.

Wreszcie książki poza opowiedzianą historią mogą być wykorzystywane do innych celów, np. poznawania kolorów, rozwoju mowy. Bywa też, że są w nich ukryte morały, ogólne prawdy.

Poza jedną książką, która dedykowana jest trochę starszym dzieciom, to wszystkie pozostałe można wprowadzać już koło 6 miesiąca, a bum przychodzi po skończonym roku. U nas zainteresowanie trwało do mniej więcej 2 roku życia. Każda z nich jest wydana na grubym papierze – tekturze, która jest dostosowana do maluchów. Choć jak widzicie po zdjęciach nasza bardzo głodna gąsienica już jest dość wysłużona 🙂

Wszystkie książki na rynku polskim ukazały się dzięki wydawnictwu Tatarak.

A teraz do meritum – zapraszam!

Bardzo głodna gąsienica (Eric Carle)

Książka o bardzo głodnej gąsienicy, którą poznajemy jeszcze, gdy jest w jajku. Pewnego dnia wykluwa się i od razu ma potrzebę coś zjeść. Przez kolejne kartki więc pożera truskawki, śliwki, pomarańcze, kiełbasę, ogórka, aż w końcu zajada to wszystko liściem. Najedzona i ogromna buduje kokon, by finalnie wyjść z niego jako przepiękny motyl.

W książce przemycona jest nauka liczenia. Ja też wykorzystywałam ją do poznawania owoców.

Opisana historia jest krótka, również zdania są krótkie, a litery stosunkowo duże.

Książka dostępna tutaj.

Inne opinie – lubimyczytac.pl

Pajączek (Eric Carle)

Tu bohaterem książki jest bardzo pracowity pajączek, który tka sieć. Na każdej stronie nowe zwierzę zagaduje go, żeby pająk spędził z nim czas. A to żeby pogalopował z koniem, a to żeby poszedł na łąkę z owcą czy wreszcie żeby pobrykał w ogrodzie z kozą. On jednak spokojnie snuje swą sieć. Kiedy pajęczyna jest wreszcie gotowa naszemu bohaterowi udaje się złapać w nią muchę.

Książka wspomaga naukę mowy – każde ze zwierzaków wydaje dźwięki, które dziecko może powtarzać. Do tego poznajemy same zwierzęta. Są w niej elementy wypukłe – pajączek, sieć i mucha, co jest jej dodatkowym atutem. Wreszcie można sprawdzić spostrzegawczość dziecka, prosząc je, aby na każdej stronie odszukało muchę. Zabawa jest świetna!

Opisana historia jest krótka, również zdania są krótkie, a litery stosunkowo duże

Książka dostępnatutaj.

Inne opinie –lubimyczytac.pl

Miś patrzy! (Eric Carle, Bill Martin Jr.)

„Raz, dwa, trzy, rudy miś patrz! Co widzi? Ptaszka! Jakiego? Czerwonego!” Książka w formie wyliczanki. Na każdej stronie poznajemy nowe zwierzę i jego kolor. Ale nie są to zawsze typowe kolory dla danego zwierzaka, bo kto widział niebieskiego konia czy liliowego kota?

Dzięki powtarzającemu się schematowi dzieci szybko uczą się książki na pamięć. Tym samym poznają kolory i zwierzęta. Na ostatnie stronie mamy podsumowanie – wszystkie zwierzaki i ich kolory.

Opisana historia jest krótka, również zdania są krótkie, a litery stosunkowo duże.

Książka dostępnatutaj.

Inne opinie –lubimyczytac.pl

Miś słucha! (Eric Carle, Bill Martin Jr.)

W książce pojawia się schemat znany z „Miś patrzy!” Po kolei, poszczególne zwierzęta wydają dźwięki i słyszą kolejne. Z jednej strony mamy typowe ryczenie lwa czy syczenie węża, ale mamy także skrzeczenie flaminga czy ziewanie lamparta. Na koniec oczywiście znajduje się podsumowanie – jaki dźwięk wydaje, jakie zwierzę.

Książkę można wykorzystać do poznawania nazw zwierząt, częściowo także do rozwoju mowy poprzez naśladowanie dźwięków.

Opisana historia jest krótka, również zdania są krótkie, a litery stosunkowo duże.

Książka dostępnatutaj.

Inne opinie –lubimyczytac.pl

Kameleon (Eric Carle)

Poznajcie kameleona, który wiódł zwykłe życie, aż pewnego dnia trafił do zoo. Wtedy też poznał wiele interesujących zwierząt i zapragnął być trochę jak one. Najpierw chciał być wielki i biały jak niedźwiedź polarny, potem pełen wdzięku jak flaming i sprytny jak lis. Każde jego marzenie spełniało się, a kameleon zyskiwał jakąś fizyczną część danego zwierzęcia. A to skrzydła, a to ogon. Ciągle było mu mało, aż w końcu zaczął przypominać dziwoląga. Do tego zgłodniał, a w takiej postaci nie mógł łapać swoich ulubionych much. Zapragnął więc znowu być sobą. I jego marzenie się spełniło, a on znowu mógł chwytać muchy.

Książkę można z powodzeniem wykorzystać do nauki kolorów.

Tekstu jest więcej, zdania są dłuższe, a litery małe – czasem wręcz nieczytelne.

Moim zdaniem to najdziwniejsza pozycja Erica Carle’a:) Kameleon ze skorupą żółwia, ogonem lisa etc. wygląda dziwacznie, ale chyba na tym polega cały żart.

Książka dostępnatutaj.

Inne opinie –lubimyczytac.pl

Czy chcesz być moim przyjacielem? (Eric Carle)

Historia małej, szarej myszki, która szuka przyjaciół. Po kolei spotyka więc zwierzaki i pyta ich, czy mogą się zaprzyjaźnić. Do zwierząt prowadzi ją zielona ścieżka, która okazuje się być wężem. Koniec końców nasza myszka znajduje przyjaciela – również myszkę. Obie, z powodzeniem, uciekają przed wężem.

Książka znowu pokazuje nam świat zwierząt, które pod kątem kolorystyki są raczej odwzorowaniem rzeczywistości. Oprócz wyglądu poznajemy odgłosy, jakie wydają zwierzęta.

Litery są duże, zdania krótkie, a historię szybko się czyta.

Książka dostępnatutaj.

Inne opinie –lubimyczytac.pl

Konik morski (Eric Carle)

Książka opowiadająca o koniku morskim, który opiekuje się jajami złożonymi przez jego partnerkę. Przemierzając głębiny morza spotyka inne ryby – tatusiów – którzy również opiekują się potomstwem. Na zakończenie małe koniki morskie opuszczają bezpieczną kieszeń taty i ruszają w świat. Jeden z nich chciałby zawrócić, ale tata – konik morski – z czułością tłumaczy mu, że da sobie radę w wielkim, morskim świecie.

„Konik morski” to książka dla starszych dzieci (2 – 4) – jest tu trudniejsze nazewnictwo, jak szkaradnica, kurtus czy fletnice. Dorośli mogą sobie połamać język!:) Sama historia ma też głębszy wydźwięk, którego maluszki po prostu nie zrozumieją.

Litery są w miarę duże, zdania trochę dłuższe.

Moim zdaniem taka książka, to bardzo fajny prezent od taty dla dziecka. Pokazuje, że w świecie zwierząt także tatusiowie dbają o swoje dzieci.

Książka dostępnatutaj.

Inne opinie –lubimyczytac.pl

W podobnym tonie pojawiły się na rynku polskim jeszcze „Od stóp do głów” i „Biedronka”. Jeśli wpadną w moje ręce, to uzupełnię to zestawienia. Oprócz tego Eric Clare stworzył serię „Moja pierwsza książka o…” i przyznam szczerze, że kusi mnie zaglądnięcie do środka;)

Podsumowanie

Książki Erica Carle’a są specyficzne – głównie od strony graficznej, ale też ze względu na poczucie humoru. Dają jednak wiele możliwości do rozwoju. Od nas, rodziców, zależy, czy po prostu będziemy je czytać lub oglądać, czy poszukamy ukrytego przekazu, sposobności do zabawy i nauki.

Osobiście polecam Wam dwie pozycje: „Bardzo głodna gąsienica” – bo to po prostu klasyka – i „Pajączek” – duże możliwości pracy z dzieckiem plus elementy sensoryczne. Są one też najbardziej „naturalne” i graficznie przystępne. Co do reszty, to najlepiej, jak sami zdecydujecie po lekturze gąsienicy i pajączka.

A jak w moje ręce wpadną pozostałe książki Clare’a, to uzupełnię powyższą listę!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, to udostępnij go na swoim facebooku. Dzięki temu inni też go odnajdą w gąszczu Internetów:) A jeśli masz swoje przemyślenia na ten temat, to napisz w komentarzu.

Posts created47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top