Książki o kupie – przygotowanie dziecka do odpieluchowania.

Książki o kupie – kto normalny takich szuka?:) A no rodzic, który przygotowuje się do odpieluchowania swojej pociechy. My, już przed 2 urodzinami, wprowadziliśmy Teosiowi do jego biblioteczki, kilka książek o kupie, siku i pieluszce. Po to, żeby oswajał się z tematem. Poza tym część z tych książek wykorzystywaliśmy nie tylko w celu odpieluchowania. Przy okazji poznawaliśmy zwierzęta oraz jakie dźwięki wydają. Część z nich pokazywała mu z kolei „gówniany świat”:) Czyli które zwierzę robi, jaką kupę.

Poniżej przedstawiam Wam nasze zestawienie książek oswajających temat odpieluchowania. Jeśli natomiast miałabym polecić tylko jedną, to byłaby to Ale kupa! Co masz w pieluszce? Po nią Teoś po prostu sięgał najchętniej.

Pan Pielucha – Na straży suchych majtek (wydawnictwo Tashka)

Książka o marzeniach pieluszki – w sam raz dla najmłodszych dzieci (1+). Grube, kartonowe kartki dużo zniosą:) Mało tekstu i do tego w formie rymowanki, prosta grafika. Dobra pozycja do rozpoczęcia rozmów o pieluszce i nocniku.

Książka dostępna tutaj.

Marysia żegna pieluszkę Nadia Berkane Alexis Nesme (Wydawnictwo Debit)

Misia Marysia to mała koala, która niedługo zacznie chodzić do przedszkola. W związku z tym musi pozbyć się pieluszki. Książeczka opowiada historię odpieluchowania małej Marysi – od podjęcia decyzji o pożegnaniu z pieluszką, po wybór właściwego nocnika, zakup kolorowych majtek, do pełnego odpieluchowania. Książka jest zabawna i ciepła, ilustracje przyjemne. Publikacja nada się idealnie dla przyszłych przedszkolaków.

Książka dostępna tutaj.

Ale kupa! Co masz w pieluszce? Guido van Genechten (wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Książka o bardzo dociekliwej Myszce, która po kolei zagląda zwierzakom do pieluszki. To, co mi się bardzo podoba, to fakt, że najpierw pyta je o zgodę. Kiedy ją otrzyma, mały czytelnik może odsłonić pieluszkę i zobaczyć, co jest w środku. A w środku KUPA! Bobki królicze, krowi placek czy zakręcona u pieska. Na koniec zaciekawione zwierzęta chcą zobaczyć zawartość pieluszki Myszki. Co w niej znajdują? Nic, bo Myszka korzysta z nocnika. A wraz z nią pozostałe zwierzęta podejmują próbę załatwienia potrzeby na nocnik.

To zabawna książka o kupie – duże rysunki, mało tekstu, ale za to bardzo czytelny. No i jest interakcja – odsłaniamy pieluszki zwierzakom.

Książka dostępna tutaj.

Chce mi się kupę Guido van Genechten (wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Książka o kupie – pieskowi chce się kupę, ale jego nocnik jest zajęty przez myszkę. Szuka więc takiego, który jest wolny. Po drodze spotyka wiele zwierząt, które robią kupę lub siku. Ostatecznie pies znajduje wolną, „dorosłą” toaletę i tam załatwia potrzebę. Po wszystkim wyciera pupę, spuszcza wodę i myje ręce.

Moim zdaniem to publikacja, która z jednej strony możemy wykorzystać przy odpieluchowaniu, z drugiej sprawdzi się dobrze w nauce przejścia z nocnika na normalną toaletę.

Książka dostępna tutaj.

O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę. Werner Holzwarth, Wolf Erlbruch (Wydawnictwo Hokus-Pokus)

To po prostu książka o kupie. Opowiada historię kreta, któremu ktoś narobił na głowę. Bohater szuka winnego, odwiedzając po kolei różne zwierzęta i przyglądając się ich kupom. Koniec końców znajduje tego, kto mu narobił na głowę i… w odwecie sam mu robi kupę na głowę.

Ze względu na zakończenie polecam ją tak pół na pół. Ja po prostu wyjaśniałam synkowi tę sytuację i rozmawialiśmy o tym, czy kret dobrze postąpił. Natomiast to, co mnie przekonuje, to po pierwsze ładne ilustracje, niewiele tekstu, nauka przyrody – poznajemy, które zwierzę robi, jakie kupy. My mieliśmy wersję w języku niemieckim, która dodatkowo jest wydana na twardych, odpornych na dzieci kartkach:)

Książka dostępna tutaj.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, to udostępnij go na swoim facebooku. Dzięki temu inni też go odnajdą w gąszczu Internetów:) A jeśli masz swoje przemyślenia na ten temat, to napisz w komentarzu.

Posts created47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top