Recenzja: Jesper Juul – Być razem. Książka dla par.

… wszystkim rodzicom przysługuje prawo do bycia tylko we dwoje, a najlepszą rzeczą, jaką matka i ojciec mogą zrobić dla swoich dzieci, jest zadbanie o swój związek.

J. Juul „Być razem. Książka dla par.”

Jeszcze wczoraj Waszego dziecka nie było na świecie, a dziś jesteście rodzicami. Wiedzieliście, że to będzie rewolucja w Waszym życiu, ale być może nie przypuszczaliście, że Wasz związek tak bardzo się zmieni. I zawędruje w miejsca, do których nigdy byście nie chcieli pójść. Brak czasu, inne spojrzenie na wychowanie dziecka, zły podział obowiązków – pretensje, kłótnie i konflikty. To Wasz chleb powszedni. Być może nawet myślicie o rozstaniu? A może dopiero dostrzegacie pierwsze, niewinne objawy kryzysu? Jeśli ten wstęp dał Wam do myślenia, to może mam książkę, która Wam pomoże.

Jej autorem jest nie kto inny jak Jesper Juul, duński terapeuta rodzinny i pedagog. W swojej pracy wspierał on rodziców – w budowaniu relacji z dziećmi, ale także relacji między partnerami. I właśnie o tym jest jego książka „Być razem. Książka dla par.”

Dane podstawowe

Autor: Jesper Juul

Tytuł: Być razem. Książka dla par.

Data wydania: 2017 rok

Data wydania polskiego: 2018 rok

Wydawnictwo: MiND

Okładka: miękka

Liczba stron:270

Przedmowa

CZĘŚĆ I SZCZĘŚCIE RODZINNE

Rozmowa 1.

Nie dogadujemy się w sprawach wychowawczych.

Rozmowa 2.

Praca, dzieci i miłość – to po prostu za dużo.

Złość jest dobra.

CZĘŚĆ II ROZWIJAĆ SIĘ DZIĘKI TRUDNOŚCIOM

Rozmowa 3.

Dzielą nas światy – jak mamy się spotkać?

Rozmowa 4.

Trudno mi być obecnym dla partnerki i dzieci.

Gdy rodzice mają się dobrze, dzieci też mają się dobrze.

CZĘŚĆ III INTUICYJNA WIĘŹ Z DZIECKIEM

Rozmowa 5.

Jestem związana z moim synem, a mój mąż ze swoim biurem.

Więcej niż relacja.

Więź uczuciowa a więź intuicyjna.

Jak działa intuicyjna więź?

Rodzice i dzieci w potrzebie.

Samotnie wychowujący rodzice po rozwodzie.

Jak można rozpoznać intuicyjną więź?

Kim jest wzór do naśladowania?

Nieobecni rodzicie.

Intuicyjna więź jako wyzwanie dla rodzica.

Kiedy rodzice się rozstają.

CZĘŚĆ IV KIEDY ROZSTANIE JEST MNIEJSZYM ZŁEM?

Rozmowa 6.

Byliśmy zgraną parą, ale odkąd pojawiły się dzieci, ciągle się kłócimy.

Rozmowa 7.

Nasze rozstanie nie rozwiązało wszystkich problemów.

Dzieci po rozwodzie.

Co szkodzi dzieciom?

Wina i odpowiedzialność.

Poszukajcie pomocy!

Droga do przyszłości.

Inspiracje.

EPILOG

Ceneo – gdzie kupić?

Lubimyczytać – krótkie recenzje

Być razem w rozmowach terapeutycznych

„Być razem. Książka dla par.” Jespera Juula nie jest typowym poradnikiem. To zapis 7 spotkań terapeutycznych, w których wzięli udział rodzice. Tak więc czytając tę książkę czułam się jak na kozetce u psychoterapeuty. A właściwie bardzo dobrego doradcy. Bo Juul nie tylko słuchał problemów rodziców, ale także doradzał, pokazywał problem z szerszej perspektywy i proponował konkretne rozwiązania.

Z zasady nie przepadam za taką formą poradników, ale tutaj było zupełnie inaczej. Czułam, że w każdej z tych rozmów odnajduję siebie, swoje mniejsze lub większe problemy, to co sama dostrzegam na co dzień w moim życiu rodzinnym.

Każda rozmowa poprzedzona była krótkim wstępem – opisem sytuacji, podzieleniem się wiedzą pedagogiczną, wyjaśnieniem pewnych zjawisk. Z kolei po każdej rozmowie Jesper Juul przygotował krótkie podsumowanie – garść sugestii, którymi jego rozmówcy powinni się kierować. To także wytyczne dla nas – czytelników. Zresztą patrząc na całą publikację można wyciągnąć kilka ważnych wskazówek.

  1. Bądź uważny/a i dbaj o swój związek – dla siebie i dla swojej rodziny.
  2. Kryzys, konflikty to okazja do rozwoju – nie należy się ich bać, ale powinniśmy nauczyć się właściwej komunikacji. Konflikt pokazuje nasze potrzeby i oczekiwania.
  3. Nasze zachowanie jako rodziców ma bardzo duży wpływ na dziecko – ono uczy się przez naśladowanie. Uczy się też od nas, jak rozwiązywać konflikty.
  4. Nie oczekuj a mów, jakie są Twoje oczekiwania względem partnera/ki. Co ważne, Twoje oczekiwania mogą być spełnione, ale nie muszą.
  5. Nie staraj się zmieniać partnera/ki. Zadbaj raczej o własne doskonalenie, a jest spora szansa, że uruchomisz zmianę u partnera/ki.
  6. Bądź empatyczny/a w stosunku do dzieci, ale też partnera/ki – pytaj jak możesz mu/jej pomóc.
  7. Naucz się stawiać granice – jasno i bez wyrzutów sumienia.
  8. Bądź przywódcą w rodzinie – taka jest rola rodzica.
  9. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za Twoje czyny, reakcje, myśli, uczucia – to Ty jesteś za to odpowiedzialny/a.

A co gdy być razem jest gorsze od być osobno?

Ostatnie dwie rozmowy Jesper Juul prowadzi z parą, która jest właściwie na granicy rozstania i z parą po rozwodzie. Podkreśla on, jak ważne jest przyjęcie odpowiedzialności za rozstanie i jak ważne jest „dorosłe” podejście do tematu. Najważniejsze w takich sytuacjach jest dobro dziecka – to za nie jesteśmy odpowiedzialni. Mimo ran, mimo bólu, w kontaktach z były partnerem powinniśmy odrzucić szukanie winnych, a skupić się na partnerstwie w wychowaniu dziecka. Trudne, ale możliwe.

Być razem – książka dla wszystkich par?

Tytuł książki mógłby sugerować, że jest to książka dla wszystkich par. A jednak nie. To typowy poradnik dla rodziców. Co prawda skupia się na problemach w związku, ale cały czas widać też perspektywę dziecka. Oczywiście, jeśli nie macie dzieci, to znajdziecie tam dla siebie dużo porad. Myślę jednak, że stan „bycia rodzicem” jest tak specyficzny, że nie wiem czy nierodzic odnalazłby się w tej książce:) Na pewno można znaleźć coś lepszego w tematyce związku i kryzysów.

Uważam natomiast, że jeśli choć trochę czujecie, że bycie rodzicem oddala Was od bycia partnerem/ką, że coraz więcej pojawia się albo niedomówień, albo kłótni, to sięgnijcie po tę książkę. Czyta się ją szybko, daje do myślenia i naprawdę ma się poczucie, że ktoś Cię wysłuchał.

Jakieś minusy? Dla mnie przegadany i bardzo niekonkretny rozdział o więzi intuicyjnej. Uwielbiam jednak Juula szczerze i bezwarunkowo, więc mu to wybaczam:)

A na koniec pamiętajcie o dwóch rzeczach: żeby zadbać o relację z dzieckiem, najpierw musicie zadbać o siebie samych i Wasz związek oraz że:

…żadna żywa rodzina nie jest w stanie istnieć bez konfliktów.

Posts created47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top