Tężnia solankowa Wieliczka – miejsce dla małych i dużych

Któż z nas nie słyszał o Wieliczce i kopalni soli? A wiecie, że to nie jedyna solna atrakcja w tym mieście? Całkiem niedaleko szybu znajduje się tężnia solankowa i dziś o niej oraz jej otoczeniu będzie mowa.

Zanim jednak przejdę do meritum, muszę dodać, w duchu patriotyzmu lokalnego, że najstarsza kopalnia soli znajduje się w Bochni:)

Tężnia solna w Wieliczce – lokalizacja, dojazd i cennik

Do samej Wieliczki dojechać można na wiele sposobów:

  1. Komunikacja miejska– linie 224, 274, 304 – przystanek docelowy to Wieliczka Kopalnia Soli, w tych autobusach musicie kupić bilety komunikacji dziennej Strefa I i II Aglomeracja.
  2. Prywatni przewoźnicy – mini busy – odchodzą z Dworca Głównego PKP, kierunek: Wieliczka Rynek, przystanek docelowy Wieliczka Kopalnia Soli.
  3. Pociąg – z Dworca Głównego PKP, przystanek docelowy Wieliczka Rynek-Kopalnia
  4. Własny samochód– wokolicy tężni znajdują się 3 parkingi – jeden z nich tuż przy samej tężni. Ich lokalizacje znajdziecie tutaj. Niestety są one płatne i to niemało, około 5 zł/h.

Jeśli chodzi o koszt wstępu do tężni, to najważniejsze dla rodziców małych dzieci jest to, że do 4. roku życia wstęp jest bezpłatny. Jest też zniżka na Kartę Dużej Rodziny. A szczegóły tutaj – cennik.

Tężnia solankowa Wieliczka – dlaczego warto odwiedzić?

Tężnie solankową w Wieliczce warto odwiedzić z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze ze względów zdrowotnych. Wizyty w tężni wspierają walkę z nawracającymi lub przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Taka wizyta powinna trwać minimum 30 minut. Po drugie sama budowla robi wrażenie. Nie dość, że możemy pospacerować wokół tężni, to jeszcze możemy wejść do środka, aż na samą górę, gdzie znajduje się punkt widokowy.

Do tężni można wjechać z wózkiem. Jeśli chcemy zwiedzić środek, to wózek można zostawić obok wejścia do budynku.

W sąsiedztwie tężni znajdziecie park, plac zabaw i restauracja.

Minusy, które widzę, to brak toalety na terenie tężni. Całe szczęście zakupiony bilet upoważnia Was do wchodzenia i wychodzenia przez cały dzień, więc można skorzystać z toalet znajdujących nie nieopodal. Druga kwestia to mała liczba ławek na terenie tężni – no po prostu mogłoby ich być więcej.

Plac zabaw i park miejski

Tężnia solankowa znajduje się na terenie parku miejskiego. Nie jest on duży, ale naprawdę uroczy. Stoi w nim też lokomotywa parowa – można na nią wejść i zrobić sobie zdjęcie. A poza tym park, jak park – drzewa, trwa, kwiaty i ławki.

Tuż obok parku jest także plac zabaw. Są huśtawki, drabinki, bujaki itp. Byliśmy na nim kilka razy i z reguły nie ma za dużo dzieci. Sprzęt jest w porządku, choć wymagałby już lekkiego odświeżenia. Miasto mogłoby się też pokusić o piaskownicę. Największa jednak wada, to brak drzew plus czarne płyty amortyzujące. W gorące dni, a nawet bardziej ciepłe, nie da się tam wytrzymać!

Tężnia solankowa i okolice – dla kogo

Tężnia solankowa Wieliczka to bardzo fajne miejsce dla całej rodziny. Dzieci, już od najmłodszych lat, mogą z niej korzystać. Jeśli ich znudzi spacerowanie wokół, to zawsze mają pod nosem par i plac zabaw. Ja mam w domu astmatyka, więc dodatkowo przemawia do mnie aspekt zdrowotny, ale tężnia, to po prostu dobra propozycja na weekend.

Przydatne linki:

Tężnia solankowa – informacje dla zwiedzających

Posts created47

2 thoughts on “Tężnia solankowa Wieliczka – miejsce dla małych i dużych

  1. Kopalnia jest genialna, przepiękne miejsce o gwarantowanym dużym wrażeniu emocjonalnym jak się tam jest. A druga strona to maszyna do robienia gotówki dla regionu. Ogólnie bardzo pozytywnie wspominam to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top