Recenzja: Pięć języków miłości. Skrót książki Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie. Gary Chapman

„… zapominamy o jednej fundamentalnej prawdzie: Ludzie mówią różnymi językami miłości.

G. Chapman „Pięć języków miłości.”

Pięć języków miłości to koncepcja stworzona przez Gary’ego Chapmana – terapeutę, specjalistę od relacji międzyludzkich i pastora. Język miłości, to sposób, w jakim ludzie mówią o swojej miłości i jak rozumieją czyjąś miłość. Koncepcja ta zakłada, że każdy z nas mówi dwoma głównymi językami miłości oraz ewentualnie jednym dodatkowym. Poznanie swoich języków miłości, jak również języków bliskich nam osób jest według Chapmana kluczowe, aby móc zbudować szczęśliwy związek.

Gary Chapman swoją teorię omawia i rozwija w serii książek. O jednej z nich, „Pięć języków miłości. Skrót książki Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie”, chce Wam dzisiaj powiedzieć.

Dane podstawowe

Autor: Gary Chapman

Tytuł: „Pięć języków miłości. Skrót książki Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie”

Data wydania: 2006 rok

Data wydania polskiego: 2010 rok

Wydawnictwo:Oficyna Wydawnicza LOGOS

Okładka: Twarda

Liczba stron: 84

 • Miłość po ślubie
 • Pierwszy język miłości: Afirmujące słowa
 • Drugi język miłości: Wartościowo spędzony czas
 • Trzeci język miłości: Wzajemne obdarowywanie
 • Czwarty język miłości: Służenie sobie
 • Piąty język miłości: Czuły dotyk
 • Odkrywanie długotrwałej miłości

Ceneo – gdzie kupić?

Lubimyczytać – krótkie recenzje

Lubimyczytać – pozostałe publikacje Chapmana

Istnieje pięć języków miłości

Książka „Pięć języków miłości. Skrót książki Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie.” to nic innego, jak wyciągnięcie najważniejszych informacji z innej publikacji Gary’ego Chapmana. Tym samym możemy w niej znaleźć same konkrety, bez zbędnych przykładów, czy długich opisów. Język jest prosty, stąd książkę można przeczytać dosłownie w godzinę.

Autor bez zbędnego pitu-pitu od razu przechodzi do meritum, tj. krótkiego omówienia 5 języków miłości. Rozróżnia on:

 1. Afirmujące słowa
 2. Wartościowo spędzony czas
 3. Wzajemne obdarowywanie
 4. Służenie sobie
 5. Czuły dotyk
Każdy z nich jest opisany – co dokładnie oznacza, co jest dla niego charakterystyczne. Co istotne, każdy z tych języków ma różne dialekty. Co to znaczy? A tyle, że przykładowo czuły dotyk może być realizowany na różne sposoby i każdy z nas może mieć inne preferencje. Ty wolisz się przytulać, a on najbardziej lubi masaż.
Na końcu każdego rozdziału znajdują się wskazówki: o czym pamiętać, żeby napełnić swój lub Twojego partnera „zbiornik miłości.” Autor rekomenduje pewne postępowania, czy daje zadania do wykonania.
www.pixabay.com

Zbiornik miłości

Zbiornik miłości – mnie to pojęcie śmieszy, ale sama idea jest godna poznania i stosowania. O co więc chodzi? A o to, że jeśli posługujesz się językami miłości Twojego partnera, to napełniasz jego zbiornik miłości. Dzięki temu z jednej strony Twój partner jest gotowy zrobić to samo – odwdzięczyć się, a z drugiej strony sam czuje się ważny, potrzebny i kochany. Takie poczucie przynależności, bycia kochanym sprawia, że nie tylko w danym związku lepiej Wam się układa, ale ma to wpływ na całe Wasze życie.

Jak odkryć swoje pięć języków miłości?

Czasami jest tak, że Wasz podstawowy język miłości jest tak silny, że od razu wiecie, który to. Czasem jednak musicie się nad tym dokładnie zastanowić. W książce zostają zadane 3 pytania, które mają pomóc w identyfikacji naszych języków miłości. Czy to wystarczy? Moim zdaniem opierając się tylko na tej książce i tylko na tych pytaniach nie zawsze uda się je poprawnie zidentyfikować. Możecie dodatkowo wesprzeć się testem dostępnym tutaj.

Książka tylko dla małżeństw?

Chapman jest pastorem, a w książce jasno to widać. Po pierwsze sama publikacja jest kierowana do małżeństw. Po drugie, moim zdaniem sam język i wydźwięk jest specyficzny, taki duchowy. Inaczej tego określić nie umiem 🙂

Pomimo to na pewno nie jest to pozycja tylko dla małżeństw. Nie jest to także propozycja tylko dla osób religijnych. Można ją wykorzystać w relacjach „romantycznych”, ale także w stosunku do dzieci, rodziców, rodzeństwa. Bo jej głównym zadaniem jest jednak pokazanie pięciu języków miłości – czym są, jak nimi mówić, jak je zidentyfikować.

Pięć języków miłości - kupować?

Jeśli koncepcja 5 języków miłości jest Wam całkiem obca lub dopiero zaczynacie ją zgłębiać, to jak najbardziej polecam Wam tę pozycję. W prosty i szybki sposób poznacie bliżej teorię Chapmana i ocenicie, czy Was przekonuje. Mnie przekonuje 🙂

Książka ta przyda się także osobom, które dużo wiedzą z różnych źródeł na temat tej koncepcji, ale mają tę wiedzę mocno nieuporządkowaną. Natomiast jeśli czytaliście już inne publikacje Chapmana, to myślę, że jest to zbędny wydatek. Na pewno nie dowiecie się nic nowego.

Posts created47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top