Recenzja: „Ugryź to! Jak rozszerzać dietę i nie zwariować.” Dominika Wojsz (Mama Lekarz)

„… dla każdej Mamy, która pragnie, by karmienie dziecka stało się przyjemnością.”

D. Wojsz „Ugryź to! Jak rozszerzać dietę i nie zwariować.”

Nieważne, czy robisz to pierwszy, drugi czy trzeci raz, czy jesteś typem matki-luzaka, czy spinasz się zawsze i wszędzie. Faktem jest, że rozszerzanie diety jest bardziej lub mniej stresujące. Oczywiście najwięcej wątpliwości masz przy pierwszym dziecku. U mnie już, gdy Teoś skończył 3 miesiące, w głowie kołatały myśli: „Kiedy i jak zacząć?” „Co podać najpierw?” „Słoiczki czy własna kuchnia?”

Receptą na Twoje problemy może okazać się publikacja Dominiki Wojsz – lekarki rodzinnej i coacha. W sieci znanej jako Mama Lekarz – prowadzi bloga oraz aktywnie działa na Instagramie. Edukuje, wspiera i motywuje mamy.

Przyjrzyjmy się bliżej jej e-bookowi „Ugryź to! Jak rozszerzać dietę i nie zwariować.”

Dane podstawowe

Autor: Dominika Wojsz (Mama Lekarz)

Tytuł: Ugryź to! Jak rozszerzać dietę i nie zwariować.

Data wydania: 2018 r.

Liczba stron: 108

 • Zamiast wstępu
 • Dlaczego powstał ten poradnik?
 • Po co karmisz dziecko?
 • Siatki centylowe
 • Kiedy maluch zje coś normalnego?
 • Bobas lubi wybór
 • Zakrztuszenie RATUNKU
 • Rozszerzamy po 4, czy po 6 miesiącu?
 • Dylematy nad słoikiem
 • Rozszerzanie diety na świecie
 • Zacznij od warzyw
 • Kasza, kaszy nierówna…
 • Gdy dziecko zaczyna pić wodę to jaką?
 • A może soczku?
 • Mięso
 • Oleje, zdrowe tłuszcze i DHA
 • Ryby
 • Niemowlę, a dieta wegetariańska
 • Alergeny
 • Sól, cukier, przyprawy
 • Witaminy, witaminki, suplementy
 • Kocham, nie tuczę
 • Piśmiennictwo

Sklep– gdzie kupić?

Filozoska.pl – krótka recenzja

Recenzja - co znajdziesz w środku?

„Ugryź to!” to e-book kompendium w tematyce rozszerzania diety. Zawiera prawie wszystko, co warto wiedzieć na starcie i rozwiewa większość wątpliwości. To co jest wielką zaletą, to fakt, że Mama Lekarz każe sobie zadać ważne pytanie: „CZEGO TY CHCESZ?” I w zależności od odpowiedzi na nie, wybrać właściwą dla siebie drogę. Tym samym nie ma tutaj mowy, że tylko BLW zapewni Twojemu dziecku właściwy rozwój, a jak karmisz papkami, to lepiej się nie przyznawaj. To jaką metodę wybierzesz, zależy od Ciebie. Mama Lekarz omawia krótko każdą z nich, pokazując ich wady i zalety.

Dodatkowo podkreśla bardzo ważne aspekty, o których bywa, że rodzice zapominają. Chodzi mianowicie o to, żeby dziecka nie zmuszać do jedzenia i zaufać mu. Zdrowe dziecko się nie zagłodzi. Sama widzę po moich synach, jak są różni. Pierwszy w wieku 6 miesięcy był w pełni gotowy na rozszerzanie diety i po 3 tygodniach jadł niebotyczne ilości. Drugi – zaczął jeść cokolwiek poza moim mlekiem po 10 miesiącu.

Kolejną sprawą, która jest bardzo ważna, a często pomijana, to Twoja dieta, to jak Ty się odżywiasz. Jeśli myślisz, że dziecko nie zauważy, że ono je brokuł, a Ty schabowego smażonego na smalcu, to się mylisz. Może nie jak ma 6 miesięcy, ale wcześniej czy później na pewno. Mama Lekarz podkreśla, żeby o tym pamiętać. Być może to dobra okazja do zmiany własnych nawyków żywieniowych.

Duży plus należy się za instrukcję udzielania pierwszej pomocy w razie zakrztuszenia wraz ze schematem do druku. Ja miałam swój przywieszony na lodówce.

Kolejna kwestia, która mnie ujęła, to podkreślenie, że żywność dla niemowląt niekoniecznie jest dla nich najlepsza. Dlatego trzeba czytać składy, bo to co można znaleźć choćby w kaszkach, to głowa mała!

Po tych wszystkich powyższych aspektach Mama Lekarz przechodzi do konkretów. Omawia każdy element diety – owoce, warzywa, mięso, ryby, tłuszcze, przyprawy etc. Podaje garść rad: co, kiedy, w jakich ilościach, a także co jest zakazane lub na co, trzeba zwrócić szczególną uwagę. Wypowiada się także na temat picia – czy dopajać niemowlę, jaką wodę podawać, czy soki to dobre rozwiązanie. Mamy, które rozważają dietę wegetariańską u swoich dzieci, też znajdą rozdział dla siebie.

W końcu Mama Lekarz dochodzi do aspektów medycznych, tj. alergie, a także suplementy i witaminy dla niemowląt, a także dla mamy karmiącej. To wszystko składa się na 108 stron wypełnionych po brzegi informacjami. Czy czegoś brakuje?

Czego zabrakło?

W publikacji Mama Lekarz jasno pisze, że „normalne” posiłki podajemy po nakarmieniu dziecka mlekiem. Brakuje mi jednak konkretu, a wiem, jak był mi on potrzebny przy pierwszym dziecku. Zauważyłam też, że dziewczyny na grupach na FB często o to pytają, czy 45 minut, a może 1,5 h po…

Druga kwestia, to lista potrzebnego sprzętu. Wiesz, łyżeczki, śliniaki, krzesełka etc. Fajnie, gdyby coś takiego było w e-booku. Dodatkowo zabrakło mi podkreślenia, jak ważna jest technika karmienia łyżeczką!

Ostatnia rzecz, to spojrzenie na rozszerzanie diety okiem fizjoterapeutów. Czyli klasyczne pytanie: „Moje dziecko nie siada samodzielnie, posadzone chwieje się, jak więc rozszerzać dietę?”

Dla kogo ten e-book?

Moim zdaniem „Ugryź to!” jest dedykowane dla rodziców, którzy po raz pierwszy rozszerzają dietę dziecku. Ewentualnie dla tych, którzy sądzą, że to pierwsze rozszerzanie było z jakiś względów niewłaściwe. Ważne – to publikacja dla rodziców dzieci zdrowych, donoszonych.

E-book z jednej strony to nie jest jakaś odkrywcza publikacja, ale to nie w tym tkwi jego siła. Największą zaletą jest to, że Mama Lekarz zebrała w jedno miejsce ogrom informacji i wiedzy, i przekazała ją w lekki i przystępny sposób. Nie rozwodzi się nad każdym aspektem na 20 stron, ale opisuje go krótko i konkretnie. Jeśli nawet pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości, to po prostu poszukasz bardziej szczegółowych informacji. Ale przynajmniej wiesz, że dany aspekt jest istotny i że możesz o niego zapytać.

Drugą niewątpliwą zaletą jest to, co Mama Lekarz robi niejako obok przekazywania wiedzy – motywuje! Bo to niby taka książka o rozszerzaniu diety, a czytasz ją, kończysz i zaczynasz się zastanawiać nad swoją dietą, nad swoim podejściem do dziecka. A Mama Lekarz między wprowadzaniem mięsa, a suplementacją witaminy D, mówi Ci o zaufaniu sobie i zaufaniu swojemu dziecku. I to jest to!

Jeśli więc nie wiesz jeszcze nic o rozszerzaniu diety niemowląt, albo wiesz tyle, że wszystko Ci się pomieszało, to leć do sklepu Mamy Lekarz i kupuj w ciemno! A jak wymiatasz w rozszerzaniu diety, to poleć mamie, która dopiero zaczyna:)

Rozszerzanie diety to nie jest wyścig, każde dziecko w swoim czasie i tempie zacznie przyjmować nowe produkty.

PS. W nawiązaniu do ostatnich wydarzeń związanych z naruszeniem praw autorskich przez Mamę Lekarz, chciałabym dodać, że w żaden sposób takie zachowania przez nas nie są akceptowalne. Niemniej jednak wierzymy, że każdy popełnia błędy – świadomie lub nie – i każdemu należy się druga szansa. W tej recenzji piszemy o konkretnym produkcie – e-booku – a nie oceniamy całokształtu działalności autorki. Polecamy rzecz, która jest wartościowa ze względu na zawarte w niej informacje.

Zdjęcie tytułowe – www.pixabay.com + zdjęcie okładki e-booka „Ugryź to! Jak rozszerzać dietę i nie zwariować?”

Posts created47

2 thoughts on “Recenzja: „Ugryź to! Jak rozszerzać dietę i nie zwariować.” Dominika Wojsz (Mama Lekarz)

 1. Lubię Mame lekarz ale sama publikacja mnie zawiodła, znacznie więcej dowiedziałam się o rozszerzaniu diety z darmowych publikacji. Brakło mi konkretów właśnie czym karmić, jak itp. Takie troszkę masło maślane.

  1. Tak, jak pisałam, to nie jest odkrywcza publikacja – wszystko można znaleźć za darmo w Internecie, czy to na grupach na FB, czy na blogach. Ale jeśli za 2 dni rozszerza się dietę, a nic się na ten temat nie wie, albo jeśli cała wiedza, to pomieszanie z poplątaniem, to uważam, ze to jest super podsumowanie. Tak samo, jeśli nie chce Ci się czytać ileś tam publikacji i wypowiedzi. Resztę można doczytać.
   Co do braków – może Mama Lekarz wyda nową edycję? Albo jakiś plik do pobrania z potrzebnym sprzętem.
   Koniec końców mnie się e-book podoba – jest krótko i na temat, a do tego motywująco i co ważne bez ocen.
   A swoją drogą polecasz jakieś darmowe publikacje? Chętnie zerknę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top