Recenzja: Pomelody – wartościowa muzyka dla dzieci

Platforma Pomelody – co w niej znajdziesz?

Pomelody to projekt muzyczny, którego głównym założeniem jest stworzenie i propagowania wartościowej muzyki dla dzieci. Jego pomysłodawcą jest Adam Weber, a w realizacji wspiera go jego żona Anna. Co ważne, oboje są z wykształcenia muzykami, a prywatnie rodzicami dwójki, a za chwilę trójki chłopców. To połączenie sprawia, że naprawdę wiedzą, co robią!

Jedną z odnóg tego projektu jest platforma Pomelody – dostępna standardowo w przeglądarce, na komputerze, jak i w formie aplikacji na telefon. Podzielona ona jest na 5 zakładek.

Music – serce aplikacji

Podzielona na 3 playlisty i 4 albumy, w tym jeden instrumentalny, nadający się idealnie do karaoke.

Playlisty zostały utworzone biorąc pod uwagę przeznaczenie utworów, zaś albumy to nic innego jak trzy sezony Pomelody.

Stories – historie stworzone z dźwięków

Stories podzielone na te animowane i wyłącznie w wersji audio.

Animacje, które tam zobaczycie niczym nie przypominają typowych teledysków do piosenek dziecięcych. Przede wszystkim nie są tak krzykliwe ani dynamiczne.

Z kolei Audio to z jednej strony słuchowiska, a z drugiej nagrania dźwięków, odgłosów np. lasu.

Activities – rozwój dziecka z muzyką w tle

To miejsce, w którym muzyka przestaje być tylko muzyką, a wykorzystujemy ją do wspierania rozwoju.

Szereg nagrań video pokazuje, jak muzykować z dzieckiem. Aktywności podzielono na kilka kategorii, w zależności od obszaru, który wspomagają.

Od nas zależy, które nagrania wybierzemy, a tym samym nad czym chcemy popracować.

Pomelody - menu aplikacji*

Lectures – wszystko, co rodzic powinien wiedzieć o umuzykalnianiu

Dział dla rodziców.

Możesz w nim znaleźć informacje, które pomogą Ci zrozumieć, jak istotna jest edukacja muzyczna w życiu Twojego dziecka, a także, co w tej edukacji jest ważnego.

Całość przedstawiona jako nagrania audio z animacjami.

To tutaj dowiesz się o okresach sensytywnych, czy choćby o znaczeniu ciszy w muzykowaniu.

Today – codzienna dawka muzyki

Zakładka, w której w zależności od wieku dziecka, każdego dnia znajdziesz zestaw sześciu nagrań.

Każde wspiera szczególnie jeden obszar, o których pisałam wyżej.

Mówiąc krótko to miejsce, dzięki któremu każdego dnia możecie pomuzykować 15 – 20 minut. Włączasz i po prostu robisz dziećmi, to co robią na filmach.


Pomelody – dla kogo?

Z aplikacji Pomelody może skorzystać każdy rodzic, niezależnie od tego, jaką sam ma wrażliwość muzyczną. Po prostu potraktuj to jak jedna z kilku opcji, które masz i które proponujesz dziecku.

Muzyka może być także wykorzystywana do nauki języka angielskiego (tutaj idealnie sprawdzi się w żłobkach czy przedszkolach) Przeważająca część piosenek, to właśnie piosenki w tym języku – od prostych, dwu-trzy zdaniowych, do bardziej rozbudowanych. Co istotne, w aplikacji znajdziesz tekst każdej piosenki!

Z kolei starsze dzieci mogą same korzystać z aplikacji i wybierać swoje ulubione nagrania.

Pomelody – czy warto?

Obsługa aplikacji

Obsługa aplikacji jest intuicyjna i prosta. Nie przeszkadza nawet fakt, że aplikacja jest w całości po angielsku. Bardzo łatwo osoby nie znające tego języka nauczą się, gdzie trzeba kliknąć, żeby puścić odpowiedni utwór, a z kolei nagrania z kategorii Today to video – wystarczy naśladować. Oczywiście w takiej sytuacji nie uda się w pełni wykorzystać potencjału aplikacji, ale muzykę można posłuchać.

To, na co od razu zwróciłam uwagę, to fakt, że na telefonie możecie wyłączyć ekran, a muzyka nadal jest odtwarzana! Za to duży plus!

Cena

Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj. Moim zdaniem cena nie jest wygórowana, szczególnie że aplikacja stale się rozwija i stale dodawane są nowe nagrania.

Oprawa graficzna

Mnie się bardzo podoba i tyle. Jest niebanalna, ale bardzo subtelna.

Pomelody - zakładka Lectures*

Muzyka

Muzyka, która spełnia wszystko to, co obiecują twórcy – jest po prostu pięknie. Co więcej nawet, jak się jest ignorantem muzycznym, a trochę za takiego się mam, to ta muzyka się po prostu podoba – nie jest męcząca, przerysowana estetycznie, przekombinowana. Co więcej podoba mi się, że nacisk jest położony na słuchanie muzyki, a nie oglądanie, np. teledysków/animacji do niej.

Trudno wykrztusić mi coś więcej, więc oddam głos Agacie, która w kwestiach muzyki ma większe doświadczenie i wiedzę niż ja.

Włączyłam Pomelody pod namową Ani i w końcu widzę, że ktoś traktuję dzieci jako prawdziwych audiofili. Bogactwo aranżacji, wykorzystanych instrumentów i doboru świetnych wokalistów sprawia, że… właśnie zamówiłam wszystkie dostępne na rynku polskim płyty CD.

Zakładka Today

Na koniec kilka słów o tej zakładce, bo uważam, że to świetny pomysł dla takich rodziców jak ja – z niewyćwiczonym głosem i słuchem. Pomimo tego mogę spędzić te kilka chwil każdego dnia na muzykowaniu z dziećmi. Dodatkowo nie muszę się wzbijać na wyżyny kreatywności, tylko nagrania same pokazują mi, co robić. Przy tym mam poczucie, że nie tylko rozwijam dzieci muzycznie, ale także w innych obszarach, np. emocjonalnie. Serio, mój synek na jednej piosence, w której pokazywane były różne emocje, przyszedł do mnie, przytulił mnie i mówi: „Nie płacz!”.

Są dwie rzeczy, do których mogłabym się przyczepić. Pierwsza – napisy. Gdyby były skonstruowane na zasadzie napisów karaoke, byłoby lepiej. A tak, jak się nie zna piosenki, to tekst pojawia się z lekkim opóźnieniem i ciężko go ogarnąć.

Druga rzecz, którą można by udoskonalić, to zbiorcze info, co danego dnia będziesz potrzebować do muzykowania, np. łyżek, folii. Mnie się zdarzyło, że włączam nagranie, a tam okazuje się, że potrzebujemy właśnie łyżek.

Pomelody - zakładka Today*

Plusy

Minusy


Podsumowanie

Jestem na tak! Aplikacja ma wiele twarzy – od zwykłego odtwarzacza muzyki, przez program codziennego muzykowania, po edukację dla rodziców. Wszystko podane w jasny i przejrzysty sposób, z pięknymi grafikami, z klimatem. Polecam!


Więcej informacji

  1. Pomelody– strona z platformą Pomelody
  2. Film– Jak korzystać z aplikacji Pomelody?
  3. Sklep Pomelody – można w nim zakupić śpiewniki, płyty, nagrania mp3.
  4. Youtube– kanał Pomelody na Youtube
  5. Powerofmelody – blog Anny Weber
*Wszystkie print screeny pochodzą z aplikacji Pomelody i zostały wykorzystane w ramach prawa cytatu (29 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. /Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83/)
Posts created47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top