Wirtualna asystentka – kim jest, co robi i dlaczego nią zostałam?

Skąd wziąć pomysł na pracę zdalną, czyli jak zostałam Wirtualną Asystentką

Mam pewne założenia, kto będzie czytał ten artykuł: znajomi, osoby zainteresowane zdalną pracą, inne wirtualne asystentki, moja mama (jeśli znajdzie czas między opieką nad wnukami)… Jednak w swojej głowie mam głównie obraz rodzica, który chciałby coś zmienić, ale ma tysiąc wątpliwości, nie wie od czego zacząć i czy ma szansę na sukces. Drogi Rodzicu, nie jesteś sam. Też tak zaczynałam. Moja historia wyglądała tak:

Sierpień 2017 r.,  trzy tygodnie przed terminem porodu. Szymon wrócił do domu, położyliśmy się na chwilę w łóżku, żeby trochę odpocząć. Zaraz mieliśmy wstawać i iść do ogrodu reperować ogrodzenie przegryzione przez psa. Coś tak dziwnie się poczułam, jak oparzona wyleciałam do łazienki, z której za chwilę krzyknęłam do męża: „Szymon! Chyba mi wody odeszły!”.

To była pierwsza z wielu rzeczy, które Klara wywróciła do góry nogami w moim życiu.

Zawsze byłam przekonana, że szybko wrócę do pracy. Ba! Miałam w kalendarzu zapisane, kiedy zaczynam urlop rodzicielski, a wraz z nim pierwsze zdalne zlecenia. Nic z tego nie wyszło, bo moje młode bardzo pragnęło uwagi mamy. Za to godziny spędzane z Pierworodną sprawiły, że zaczęło we mnie rosnąc pragnienie, że chcę zostać z nią w domu. 

Pragnienie to wybuchło, gdy zaczęliśmy rozważać różne możliwość powrotu do mojej pracy zawodowej. Jaki żłobek? Na ile godzin zostawić Klarę (i czemu tak długo)? Jak rozwiązać to logistycznie? Jak to wpłynie na czas, jaki będziemy spędzać jako rodzina i małżeństwo? Kiedy, tak po ludzku, będziemy odpoczywać? Odpowiedzi na te pytania były dla nas więcej niż niezadawalające. Ostatecznie po wypisaniu wszystkich za i przeciw, zdecydowaliśmy, że zostaję z Klarą. Kamień spadł mi z serca, ale jednocześnie pojawiła się druga myśl. Co teraz? Chcę pracować. Lubię to robić. Jak mogę sobie to zorganizować? Jak zaplanować budżet na start? Kto będzie chciał mnie zatrudnić? Jak się rozliczać z klientami? A co, jeśli będą mijać kolejne miesiące, a ja nic nie zarobię? Znasz to Drogi Czytelniku?

Na szczęście, jako młoda mama, miałam dużo czasu w ciągu dnia i nocnych karmień, żeby słuchać podcastów, webinarów i inspirować się innymi osobami z sieci.

W końcu nastąpił dzień, w którym w pełni podekscytowana zadzwoniłam do Ani:

„Słuchaj! Już wiem co będę robić! Będę zdalnym wsparciem dla trenerów, wiesz takich jak Asia Chmura” – plan był genialny. Pracowałam  kiedyś w firmie szkoleniowej, więc doskonale znałam całą logistykę organizowania szkoleń, do tego lubiłam to i wiedziałam, że są trenerzy pracujący niezależnie od dużych firm. Potrzebują oni kogoś to zarezerwuje im hotel, sale szkoleniową, dopilnuje, by uczestnicy szkolenia wszystko o nim wiedzieli, ale…

… kurczę, przecież zostając z dzieckiem w domu nie będę mogła być zawsze pod telefonem, a to jest niezbędne, gdy szkolenie ruszy i czasami coś trzeba „łatać” ad hoc. Stąd miałam już jeden krok do odkrycia zawodu marzeń – Wirtualnej Asystentki. 

Kim jest Wirtualna Asystentka?

Moim zdaniem to człowiek od zadań specjalnych, który pracuje zdalnie. Ja akurat zdecydowałam się na mix zadań administracyjno-marketingowych. W administracji czuję się jak ryba w wodzie, ponieważ miałam już za sobą posadę, i Asystenta ds. Administracji, i Office Managera. Wiedziałam, z czym wiąże się ta praca. Za to social media to świat, który coraz bardziej mnie fascynuje i każda możliwość zgłębiania go jest dla mnie interesująca. Przykładowo w mojej ofercie znajduje się: kontakt z księgowością, przygotowywanie dokumentacji kadrowej, współpraca w tworzeniu kursów online/webinarów, pisanie tekstów na zamówienie, przygotowywanie drobnych grafik, obsługa mediów społecznościowych- zadania są bardzo różnorodne i to właśnie lubię. 

Wirtualna Asystentka to nie tylko spec od administracji, czy ninja mediów społecznościowych. Część dziewczyn jest świetnymi transkrybentkami, sprzedawcami, czy administratorami stron www. Wszystko zależy od tego, co potrzebuje klient i co dana wirtualna asystentka (lub asystent, bo panowie też zaczynają pojawiać się w tym gronie!) chce robić w ramach swojej pracy. To bardzo ważne. Jak mantrę przy układaniu oferty pytaj siebie „Czy ja lubię robić to zadanie?”. Chodzi o zwykłe robienie w pracy tego, z czym czujesz się dobrze, bo gdy pojawią się sytuacje kryzysowe, dużo łatwiej będzie Ci usiąść do zadania, które jest dla Ciebie interesujące, niż do nudnej i męczącej Ciebie kobyły.  

Warto też wiedzieć, że zawód wirtualnej asystentki powstał z potrzeby rynku i łączy interesy dwóch grup ludzi:

  1. Przedsiębiorców, którzy chcą oddać w dobre ręce wykonanie części najbardziej nieinteresujących ich zadań, bez konieczności zatrudniania pracownika na stałe. 
  2. Specjalistów, którzy chcą oferować swoje usługi z każdej lokalizacji na świecie, w której jest dostęp do Internetu, bardzo często niezależnie od sztywnych godzin pracy.

 Jak widzisz mój wybór opierał się na dużym pragnieniu zmiany swojej sytuacji rodzinno-zawodowej. Jednak w pełni opierałam się w nim na tym, co już miałam w sobie, w czym czułam się dobrze. Od pierwszej myśli, o tym, że może zostanę z dzieckiem w domu, do podjęcia ostatecznej decyzji minęło dobre pół roku. Do wystartowania jako Wirtualna Asystentka – jeszcze więcej. Za to cały ten czas wykorzystywałam na analizowanie swojej sytuacji. Do czego teraz i Ciebie zachęcam. 

Praca własna, czyli po czytaniu czas na burzę mózgów!

Jak widzisz, podczas podejmowania decyzji zadawałam sobie dużo pytań. Teraz chcę to zaproponować również Tobie. Daj sobie czas na myślenie. Żeby Ci to ułatwić, przygotowałam dla Ciebie karty pracy. Pobierz, wydrukuj i uzupełnij je. Potraktuj to, co napisałam o sobie, jako przykład. A jeśli miałbyś jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, to wiesz gdzie mnie szukać.

Już niedługo pojawią się kolejne artykuły z tej serii. Czekaj cierpliwie! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że i tak będzie ich wiele:) Dopiero się rozkręcam!!!

Posts created6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top