Recenzja: Łajka, kosmiczny pies. Kim Crabeels

„Łajka, kosmiczny pies”, to książka dla młodych czytelników, która opowiada smutną historię, a jednocześnie przemyca wartościowe treści. Do tego dodaje garść ciekawostek, informacji i faktów o kosmosie. Przenieście się więc ze mną do roku 1954, kiedy ta kosmiczna historia ma swój początek…

Dane podstawowe

Autor: Kim Crabeels

Tytuł: Łajka, kosmiczny pies

Data wydania: 2019 rok

Wydawnictwo: Kapitan Nauka

Okładka: twarda

Liczba stron: 30

Przedział wiekowy: 6-8

Ceneo – gdzie kupić?

Lubimyczytać – krótkie recenzje

Łajka – smutna i pouczająca historia

„Łajka, kosmiczny pies” to nie lada gratka dla małych fanów kosmosu. Z jednej strony poznajemy smutną historię Łajki – bezpańskiego psa, który wraz z innymi psiakami przechodzi trudne przygotowanie do podróży pozaziemskiej. Zwierzaki są testowane, szkolone i poddawane eksperymentom. Ostatecznie to właśnie nasza bohaterka – Łajka, zostaje wybrana i wysłana w kosmos, z którego już nigdy nie wraca. I tak jak na Ziemi nie zaznała miłości od człowieka, tak ostatecznie człowiek zdradza ją w kosmosie i wysyła ją na pewną oraz bolesną śmierć.

Jednak autorka daje czytelnikowi 3 alternatywne i co najważniejsze szczęśliwe zakończenia. Od dziecka zależy, jak tym razem potoczą się losy uroczego psiaka. Za każdym razem możemy wybrać inne zakończenie, co sprawia, że książka jest jeszcze ciekawsza.

Obok samej historii poruszane są kwestie praw zwierząt. To bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o tym, jak traktować zwierzęta i czy można je wykorzystywać w celach naukowych.

Przy okazji pojawia się temat asertywności i stawiania granic. I znowu my, jako rodzice, możemy przeprowadzić przez to dziecko. Wyjaśnić, jak dbać o siebie i jak troszczyć się o innych.

Łajka i pozostali bohaterowie
Historia Łajki

Kosmiczne fakty i ciekawostki

Obok historii Łajki i jej przyjaciół psów mamy masę ciekawostek (psikawostek:)) i faktów o wszechświecie, jego historii i podboju. Poziom jest wysoki i ja sama dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy 😉

Wraz z Łajką, naszym przewodnikiem, poznajemy więc różne obiekty dryfujące w przestrzeni kosmicznej (np. żółte kryształki, księżyce, planetoidy) – wszystko prosto i krótko wyjaśnione, czym jest. Łajka prezentuje nam wszystkie planety z naszego układu słonecznego. Przemyca ciekawostki z historii podboju kosmosu. Walor edukacyjny książki jest więc niepodważalny 🙂

Układ słoneczny

Oprawa graficzna

Za ilustracje odpowiada Emma Thyssen. Grafika jest utrzymana w kolorystyce granat – czerwień – czerń – biel. Dzięki temu książkę lepiej się czyta i ogląda. Postaci są przyjemnie narysowane. Tekstu jest dużo i otwierając książkę miałam poczucie ogromnego chaosu. Potem jednak połapałam się w schemacie: historia Łajki jest w formie komiksu, ciekawostki są pisane małą czcionką i oznaczone jako „psiekawostki”, a do tego mamy jeszcze dwie rozkładówki z kosmicznymi informacjami. Możemy więc te wszystkie rzeczy czytać niezależnie.

Łajka - oprawa graficzna

Łajka, kosmiczny pies – podsumowanie

Książka o Łajce spodobała mi się głównie dlatego, że oprócz samej historii oferuje coś więcej. Omawia ważne tematy oraz przekazuje w przystępny sposób wiedzę o kosmosie. Do tego jest zabawna i wciągająca… A to Łajka pisze list do czytelnika, a to ma on możliwość wyboru zakończenia, czy finalnie dowiaduje się, jak brzmi kosmiczne pytanie łajki.

Z drugiej strony w książce jest wszystkiego bardzo dużo. Ilustracje są dynamiczne, forma komiksu również nadaje tempa, do tego poboczne ciekawostki. Dla mnie było to na początku męczące, a dla dziecka dość stymulujące. No ale nie jest to przecież książka wyciszająca 🙂 A nie od dziś wiadomo, że dziecko zaciekawione uczy się lepiej! 😉

Komu ją polecam? Przede wszystkim dzieciom, które lubią kosmiczne tematy.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, to udostępnij go na swoim facebooku. Dzięki temu inni też go odnajdą w gąszczu Internetów:) A jeśli masz swoje przemyślenia na ten temat, to napisz w komentarzu.

Wpis powstał przy współpracy z wydawnictwem Kapitan Nauka.

Posts created47

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top