Dieta dla kobiet w ciąży – produkty zakazane

Dieta w ciąży = zdrowa dieta

Dieta w ciąży to dla mnie przede wszystkim dieta zdrowa, różnorodna, bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Chciałoby się rzecz, że taka jak „normalnie”, na co dzień. Wiem jednak, że u niektórych codzienność wygląda inaczej. I nie mówię tu o małym grzeszku raz na jakiś czas, bo któż z nas nie grzeszy (ja na ogół w cukierni u Nakielnego:)), ale o braku świadomości, czym zdrowe odżywianie jest. Jeśli więc brakuje Ci takiej wiedzy, a jesteś w ciąży, to warto udać się do dietetyka. Albo chociaż poczytać w Internecie, jak się zdrowo odżywiać. Może nawet dobre nawyki zostaną z Tobą na dłużej. Tego Ci życzę.

Dieta w ciąży – produkty zakazane

Zakładając więc, że odżywiasz się zdrowo, to pojawia się pytanie, czy będąc w ciąży możesz spożywać wszystko. I tutaj Cię zmartwię… Z pewnych produktów musisz zrezygnować dla bezpieczeństwa Twojego nienarodzonego dziecka. Z jakich?

Alkohol

Bezwzględnie! I nawet, jak Wam głupi poradnik powie, że lampka wina jest ok, to nie jest (ja na taki poradnik trafiłam!!!). Wódka, wino, piwo, nalewka – to wszystko alkohol. Też piwa tzw. bezalkoholowe mogą zawierać alkohol w stężeniu nieprzekraczającym 0,5% całkowitej objętości. Informację o tym, czy dane piwo zawiera alkohol czy nie znajdziecie na etykiecie.

Nie ma minimalnej dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Dlatego zalecenie jest jedno – absolutna abstynencja.

A co powoduje alkohol wypity w ciąży? Możliwe skutki uboczne to m.in. poronienie, niska masa urodzeniowa czy FASD (spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych). Więcej na ten temat przeczytacie u Alicji – tutaj.

Papierosy

Nie, nie i jeszcze raz nie. „…ekspozycja na nikotynę upośledza rozwój ośrodkowego układu nerwowego, sprawiając że nie rozwija się on w takim samym tempie jak u dzieci, których matki nie palą (czytaj rozwija się WOLNIEJ i gorzej).” Więcej przeczytasz tutaj.

Mleko niepasteryzowane i przetwory z niego

Mleko niepasteryzowane wystarczy przegotować, co do produktów z mleka niepasteryzowanego – trzeba czytać etykiety. Wbrew pozorom trafić na ser z mleka niepasteryzowanego jest trudno. Jeśli jednak masz wątpliwości, to nie kupuj. I teraz może się zdziwisz, sery pleśniowe, nawet typu lazur, możesz jeść w ciąży, pod warunkiem, że są z mleka pasteryzowanego.

Dlaczego nie wolno sięgać po produkty niepasteryzowane?

Produkty te mogą wywołać choroby – listeriozę lub brucerlozę. W ciąży odporność jest obniżona, więc łatwiej o zachorowanie.

Surowe mięso, ryby i jajka

Dieta w ciąży to dieta bez surowego mięsa, ryb i jaj. Także mięso nie dość obrobione termicznie, np. krwisty stek, nie jest wskazany. Tutaj z kolei pojawia się pewien mit, tj. że w ciąży nie wolno jeść sushi. Nic bardziej mylnego – można, pod warunkiem, że będzie zawierało smażoną lub wędzoną rybę albo będzie z samymi warzywnymi dodatkami.

Jeśli chodzi o mięso, to chciałam też poruszyć temat wątróbki. Tą odradza się z uwagi na wysokie stężenie witaminy A w postaci retinolu. To z kolei może prowadzić do wad rozwojowych czy poronienia.

Co do jajek, to surowych kategorycznie jeść nie wolno. Jest z kolei pewien „dylemat” na temat jajek nie dość ugotowanych, jak np. na miękko, czy bardzo rzadkiej jajecznicy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Mama Ginekolog.

Kawa/herbata

Dobra wiadomość jest taka, że możesz pić kawę czy herbatę będąc w ciąży, ale… Dopuszczalna dawka kofeiny to 200 mg dziennie. Ponad tę dawkę istnieje ryzyko poronienia. Pamiętaj więc, żeby uważać na to, co i ile pijesz. Bo nie chodzi tu tylko o kawę czy herbatę, ale także colę, czekoladę i inne produkty, które mogą zawierać kofeinę. 1 – 2 filiżanki będą ok, ale nie przesadzaj z shotami espresso:)

Brudne warzywa i owoce

Jeśli wracając do domu z targu zajadasz wprost z koszyka dopiero co kupione truskawki, to przestań. Brudne owoce i warzywa mogą mieć na sobie pasożyty, które odpowiadają za zachorowania na toksoplazmozę. Więc jeśli nie masz pewności, że jesteś już uodporniona, to bezwzględnie myj owoce i warzywa.

Nieświeże produkty lub z niepewnego pochodzenia

Zjadasz czasem kotleta, który trochę za długo leżał w lodówce albo lody, które być może były już raz rozmrożone, albo ser żółty po odkrojeniu spleśniałego kawałka? W ciąży zrezygnuj z takich praktyk. Pewnie nic Ci się nie stanie, ale po co ryzykować? Tym bardziej, że nie chodzi tylko o Twoje zdrowie, ale też Twojego maluszka.

Dieta w ciąży – pytaj i czytaj

Nie sposób stworzyć kompletną listę produktów zakazanych czy niebezpiecznych w ciąży. A nawet gdyby ją stworzyć, to byłaby to taka lista na wszelki wypadek, bo nikt o zdrowych zmysłach nie prowadzi tego typu badań na kobietach w ciąży.

Ale jeśli coś budzi Twój niepokój, to zapytaj swojego lekarza. Pamiętaj też, że to wszystko, o czym pisałam powyżej to raczej skrajne przypadki (oczywiście poza alkoholem i papierosami – tu każdej ilości mówimy nie). Może się coś zdarzyć, ale raczej się nie zdarzy. Więc nie siedź i nie zastanawiaj się, czy Twoja jajecznica jest wystarczająco ścięta. Unikaj lub kontroluj to, o czym napisałam powyżej, ale niech Cię to nie stresuje.

Pamiętaj też, żeby czytać składy produktów. Jeśli nie potrafisz, to przyjmij zasadę – jeśli nie rozumiem składu, to nie kupuję. Pytaj w restauracjach czy kawiarniach, czy dane danie nie zawiera alkoholu, surowego jajka czy niepasteryzowanego mleka. Ja z reguły dodatkowo chciałam wiedzieć, czy dane danie jest świeże. Nikt nigdy krzywo na mnie nie spojrzał.

Powodzenia!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to udostępnij go na swoim facebooku. Dzięki temu inni też go odnajdą w gąszczu Internetów:) A jeśli masz swoje przemyślenia na ten temat, to napisz w komentarzu.

Posts created47

One thought on “Dieta dla kobiet w ciąży – produkty zakazane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top