Rozszerzanie diety – czego NIE robić?

Rozszerzanie diety to temat elektryzujący – kiedy, jak, co wolno, czego nie wolno. Często dostajemy także sprzeczne informacje i to wydawałoby się nawet od osób, które powinny się znać na żywieniu niemowląt. Sama jestem przykładem osoby, której pediatra zalecił podanie pierwszego posiłku po 5 miesiącu. Po co? A żeby się zaczął synek już oswajać. A bo potem to braki żelaza. A bo wygodniej…:(

Przy pierwszym rozszerzaniu diety nie wiedziałam więc nic. Trochę nawet na nim poległam. Za to przy drugim dziecku wiedziałam już, co i jak. Wiedziałam dokładnie, jaka jest moja rola w tym procesie i o co w tych chodzi. Trochę nawet wymiatałam 🙂 A dziś zbioręWammoje przemyślenia w 10 punktach: jak nie rozszerzać diety?

Rozszerzanie diety – po co to robisz?

Zanim jednak o błędach przy rozszerzaniu diety, to zastanówmy się, po co w ogóle to robimy. I nie chodzi mi tu o odpowiedź: „Bo trzeba!”:)

Wprowadzając nowe smaki Teodorowi nie myślałam o moim celu. Po prostu wiedziałam, że to ten czas, że ma się nauczyć jeść innych rzeczy. Natomiast, kiedy jadł coraz więcej, moim niewypowiedzianym, a myślę, że nawet nie do końca uświadomionym celem, było to, żebym karmiła mniej piersią. Chciałam wiedzieć, że moje dziecko poradzi sobie beze mnie 4 – 5 h. Że będzie się najadało, nie mlekiem.

To podejście zmieniło mi się przy Julku. Tutaj celem było po prostu oswojenie z nowymi smakami, fakturami i konsystencjami. Tylko tyle.

Z perspektywy czasu widzę, że to drugie podejście jest dla nas lepsze. Po pierwsze nie spinałam się, kiedy Julek gardził przygotowanym obiadkiem, po drugie ochroniłam go przed zbyt szybki odstawieniem od piersi. Natomiast podejście pierwsze było dla mnie stresujące i po części przyczyniło się do tego, że Teoś odstawił się, nieplanowanie, od piersi.

Jak NIE rozszerzać diety?

Przechodzimy do meritum – rozszerzanie diety – czego nie rób!

1. Nie ufaj dziecku i kontroluj

Zaufać niemowlakowi? Jak to? Co taki niemowlak może wiedzieć? Ty jesteś matką/ojcem i dokładnie wiesz, kiedy, ile i co ma zjeść. Nic bardziej mylnego…

Serio dziwi mnie, że jak karmimy na żądanie, to nie mamy takich pomysłów w stylu: „A wepchnę mu pierś/butelkę, bo dawno nie jadło. No jedz cycusia za mamusię.” A kiedy przychodzi zupka, to stajemy na rzęsach, żeby dziecko zjadło jeszcze jedną łyżeczkę.

Nie, nie, nie – zdrowe dziecko się nie zagłodzi. Jedno zacznie próbować nowych smaków po 6. miesiącu, a drugie miesiąc później, jak będzie GOTOWE. Dziecko też da Ci znać, że jest już najedzone. Nie ma potrzeby przekonywać je, że jeszcze jedna łyżeczka.

2.Nie rozszerzaj diety przed skończonym 6. miesiącem

Ja wiem, że kusi, szczególnie przy pierwszym dziecku, ale naprawdę, będziesz jeszcze mieć dość wiecznie brudnych ciuszków, umorusanej buzi i tony śliniaków do prania. Dlaczego po 6, a nie po 4? Odsyłam Was do wpisu Małgorzaty Jackowskiej.

3.Nie podawaj posiłków zamiast mleka

Proponujesz nowe smaki po karmieniu mlekiem – około 30 – 45 minut po. Dodatkowo karmisz nadal na żądanie. Niemowlak ma głównie próbować, a nie najadać się. Z czasem, owszem, dziecko będzie jadło coraz więcej, ale samo o tym zdecyduje. Te pierwsze 2 – 3 miesiące są na oswojenie się.

4.Nie podawaj cukru ani soli

Nie i już. Dziecku na tym etapie są one w ogóle niepotrzebne. Mogą tylko zaszkodzić. Cukier uzależnia. Jego stosowanie sprzyja kształtowaniu złych nawyków żywieniowych i zwiększa ryzyko nadwagi oraz otyłości.

Sól może niepotrzebnie obciążać nerki dziecka. Wystarczająco dużo sodu niemowlak dostaje w mleku.

5.Nie podawaj soków

Tak, nawet tych wyciśniętych własnoręcznie w sokowirówce. Dlaczego? Bo w sokach zawartych jest dużo cukrów prostych, a niewiele składników odżywczych w porównaniu do owoc. Poza tym pomyśl – szklanka soku jabłkowego to pewnie jakieś 3 jabłka. Taką szklankę wypijasz duszkiem, ale zjeść 3 jabłka nie jest tak prosto.

Co zamiast? Woda. Na herbatki też przyjdzie czas.

6.Nie używaj za dużo przypraw

Faktem jest,że przyprawy możesz stosować od samego początku rozszerzania diety, ale… Moim zdaniem w pierwszym miesiącu, a może nawet w pierwszych dwóch warto się wstrzymać ze zbytnim przyprawianiem. Najlepiej niech początkowo maluch poznaje czysty smak, a nie schowany pod mieszanką przypraw.

7.Nie karm monotonnie

Różnorodność, to słowo, które powinno Ci przyświecać w trakcie rozszerzania diety. Sięgaj po różne produkty, nawet te, które Ty sam/sama nie lubisz. Może Twojemu dziecku posmakują?

8.Nie zapychaj dziecka

Rozszerzanie diety to naprawdę nie jest czas na zapychanie dziecko wafelkiem ryżowym, chrupką czy bułką. Owszem, raz na czas, mnie też się zdarzało, ale z głową, nie codziennie. To jest jednak po prostu pusta przekąska.

9.Nie jedz osobno

Nawet jeśli nie jesz tego samego, co Twój niemowlak, to staraj się jeść razem. Czy karmisz dziecko łyżeczką, czy stosujesz blw – jedźcie razem posiłki. Dzięki temu posiłek, to nie czynność służąca tylko zaspokojeniu głodu, ale czas rodzinny, czas na rozmowę i… obserwacje, co i jak jedzą dorośli.

10.Nie karm za długo papkami

Jeśli wybierzesz BLW, to masz temat z głowy. Jeśli karmisz łyżeczką, to zadbaj o to, żeby w papkach były grudki. Z czasem coraz większe, aż przejdziesz na „normalne” jedzenie. Jeśli zrobisz to za późno, to może się okazać, że Twoje dziecko nie będzie akceptować innej formy jedzenia.

Poza tym dając jedzenie z grudkami czy w kawałkach uczymy dziecko jeść. Tylko tak nauczy się przeżuwać i połykać. Więcej przeczytasz tutaj.

Voilà! To moja subiektywna lista błędów popełnianych przy rozszerzaniu diety. Połowę z nich sama mam na sumieniu. Czy to sprawia, że jestem złą mamą? Nie. Czy moje dziecko żyje i ma się dobrze? Tak. Ale, skoro w toku mojego macierzyństwa dowiedziałam się, że można lepiej, to czemu tego lepiej nie wcielić w życie?:)

A czy Ty uważasz, że lista jest kompletna? A może coś być dodał/dodała? Koniecznie podziel się tym w komentarzu.

Rozszerzanie diety – gdzie szukać informacji?

  1. Małgorzata Jackowska – dietetyczyka, specjalizująca się w diecie niemowląt i małych dzieci
  2. Zuzanna Antecka – dietetyczka, psycholożka, również specjalizuje się w diecie niemowląt i małych dzieci, autorka kursu o rozszerzaniu diety niemowlaka.
  3. E-book o rozszerzaniu diety „Ugryź to” – do kupienia tutaj.A nasza recenzja na jego temat do przeczytania tutaj.
Zdjęcie: www.pixabay.pl
Posts created47

2 thoughts on “Rozszerzanie diety – czego NIE robić?

  1. Co do oswajania, to wygodne są te serie słoiczków z hipp-a, gdzie na początku (od 4 mies.) masz te malutkie przeciery z jabłkiem czy marchewką, potem są nieco większe słoiczki z dodatkowymi ziemniaczkami, a na końcu z mięskiem. Dziecko łatwiej się oswaja z nowym smakiem, gdy jednocześnie ma już kontakt z tym, który już zna.

    1. Też korzystałam z tych słoiczków przy pierwszym dziecku. Drugie nie akceptowało karmienia, łyżek i papki 🙂 Ja do tej pory nową lub nielubianą rzecz podaję dzieciom z tą, co lubią i znają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top