torba do porodu

Torba do szpitala – co zabrać do porodu? Praktyczna lista.

Torba do szpitala – bez tego ani rusz. Swoją pakowałam dwa razy – pierwszy raz korzystając z informacji pozyskanych z Internetu, od mam-koleżanek oraz ze szpitala, w którym rodziłam. Za drugim razem w pełni bazowałam na swoich doświadczeniach. Do tego wszystkiego dochodzą przemyślenia Agaty po przygotowywaniu swojej torby i możemy uznać, że dzisiejszy wpis będzie bardzo przydatny. W końcu co dwie matki, to nie jedna! 🙂

Na końcu tego artykułu macie także listę – torba do szpitala – PDF do pobrania.

Pakowanie torby do szpitala – praktyczne wskazówki

Przygotowanie wyprawki do szpitala to nie tylko zwykła czynność, ale także swoisty rytuał, który może pomóc oswoić nam się z myślą o urodzeniu dziecka. Warto do torby zapakować nie tylko niezbędne rzeczy typu koszula do porodu, ale także coś, co pomoże nam się zrelaksować w trakcie porodu (jeśli to w ogóle możliwe) lub sprawi, że szpital będzie bardziej domowy.

Pakowanie torby do szpitala najlepiej zacząć około 34. tygodnia ciąży. Wiadomo – niewiele dzieci rodzi się w terminie, ale po co mamy się niepotrzebnie stresować. Ja swoją pierwszą torbę spakowałam właśnie w 34. tygodniu, drugą miałam gotową dopiero w 36. i chyba tylko dlatego, że był to okres świąteczny, a my wyjeżdżaliśmy z domu 🙂 Oczywiście nie polecam takiego rozwiązania!

Przed rozpoczęciem kompletowania wyprawki do porodu warto sprawdzić, czy i ewentualnie co zapewnia nam szpital, w którym planujemy rodzić. Czasem są to koszule do porodu, a czasem komplety ubranek dla dziecka. W tym artykule zakładam, że nie otrzymamy nic. Polecam także spakować minimum rzeczy, czyli na trzydniowy pobyt. Jeśli czegoś nam zabraknie, to zawsze jest ktoś, kto może nam dowieźć konkretne rzeczy. Odnośnie wyprawki dla maluszka, to jest to z jednej strony zależne od pory roku, a z drugiej od Waszych preferencji, których póki nie urodzicie, nie znacie. Jedna mam lubi kaftaniki czy półśpiochy, druga tylko pajace i body. Moja lista nikogo nie dyskryminuje i jest pod tym kątem w miarę uniwersalna 🙂

Do ilu toreb się spakować? Ja postawiłam na jedną dużą torbę do szpitala z dwoma mniejszymi i jedną dużą kieszenią. Dodatkowo w samochodzie zostawiliśmy zgrzewkę wody, którą po wszystkim mąż przyniósł mi na oddział. Agata z kolei przygotowała dwie torby – jedną typowo na poród (wraz z rzeczami do wzięcia prysznica i przebrania się już po porodzie oraz ubrania noworodka) i drugą już na kolejne dni spędzone na oddziale. Ze sobą zawsze miała jedną torbę. Pierwsza po porodzie poleciała z rzeczami do prania do samochodu, a z auta mąż przyniósł torbę na oddział.

Całkowicie odradzam opcje dwóch toreb, trzech reklamówek i jeszcze eleganckiej torebki – a byłam świadkiem czegoś takiego 🙂 Poza tym niektóre szpitale wręcz wymagają, by była to jedna, maksymalnie dwie torby. Dodatkowo sami możecie się pogubić, co gdzie macie, dlatego…

Dobrze jest tak poukładać nasze rzeczy, żeby były one podzielone na kategorie – dokumenty, rzeczy na czas porodu i bezpośrednio po nim, rzeczy na pobyt w szpitalu, wyprawka maluszka. Można wszystko posegregować w foliowe woreczki i poopisywać je.

Ostatnia rada dotyczy samego procesu pakowania – zróbcie to z osobą, która będzie Wam towarzyszyć przy porodzie. Dodatkowo stwórzcie listę, co i gdzie znajduje się w torbie do szpitala. W trakcie porodu to nie Wy będziecie musiały zastanawiać się i grzebać w otchłaniach walizki, a osoba Was wspierająca.

A na koniec, życzymy Wam wiary we własne siły i powodzenia!

Torba do szpitala - praktyczne wskazówki

Dokumenty

Powyższe dokumenty warto mieć zapakowane w torebce i nosić przy sobie. Dodatkowo ja wzięłam ze sobą w osobnej teczce wyniki wszystkich badań oraz usg wykonywanych w ciąży

Na czas porodu - dla mamy

Na czas porodu - dla osoby towarzyszącej

Bezpośrednio po porodzie - dla mamy i dziecka

Na czas pobytu w szpitalu - dla mamy

Na czas pobytu w szpitalu - dla dziecka

 • Body kopertowe na krótki rękaw– 3 szt.
 • Pajacyk – 3 szt.
 • Półśpiochy – 3 szt.
 • Kaftanik rozpinany na długi rękaw – 3 szt.
 • Czapeczka – 2 szt.
 • Body kopertowe na długi rękaw– 3 szt.
 • Pajacyk – 3 szt.
 • Półśpiochy – 3 szt.
 • Kaftanik rozpinany na długi rękaw – 3 szt.
 • Czapeczka – 2 szt.
 • Rożek niemowlęcy – 2 szt.
 • Kocyk lub otulacz – 2 szt. (dostosowany do pory roku)
 • Pieluchy jednorazowe – 1 opakowanie
 • Chusteczki nawilżane – 1 opakowanie
 • Maść ochronna na pośladki
 • Pieluchy tetrowe – 5 szt.
 • Ręcznik

Na powrót do domu

Rzeczy na powrót do domu najlepiej jest nie brać do szpitala – osoba Was odbierająca może je przywieźć w dniu wypisu. Najlepiej zapakować je i położyć na fotelik samochodowy.

Torba do szpitala- podsumowanie

Poniżej znajdziecie plik PDF do pobrania – lista – torba do porodu. Koniecznie dajcie znać, czy coś jeszcze dopisałybyście do listy. A może coś wydaje Wam się zbędne?

Zdjęcie główne: shutterstock

Posts created47

2 thoughts on “Torba do szpitala – co zabrać do porodu? Praktyczna lista.

 1. W sieci znajdziemy mnóstwo informacji odnośnie tego co spakować do szpitala na tak ważny dzień, jednak z pewnością, dużo bardziej wartościowe są porady od kobiety, która przygotowywała swoją torbę już dwukrotnie. Naszym zdaniem warto zorientować się, czy szpital nie ma przygotowanej przypadkiem listy rzeczy, które musimy ze sobą zabrać. Torbę lepiej przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby skompletować niezbędne przedmioty i nie stresować się przed samym pójściem do szpitala. Sporządzenie listy a następnie odhaczanie poszczególnych pozycji na pewno nam to ułatwi.

  1. Dzięki za komentarz. Rzeczywiście, w Internecie można znaleźć wiele list, ale najlepiej zacząć od wyboru szpitala i tam zaciągnięcia informacji. Potem skompletować resztę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top