Jak wybrać żłobek lub przedszkole dla dziecka?

Żłobek lub przedszkole – już sama decyzja, czy posłać dziecko do żłobka/przedszkola, jest trudna. Co dopiero mówić o wyborze dobrej placówki dla naszej pociechy. Sama stawałam przed takim wyzwaniem kilka razy – trzy razy wybierałam żłobek i raz przedszkole. Można więc powiedzieć, że jako takie doświadczenie mam 🙂 I właśnie zamierzam się nim z Wami podzielić.

Najlepiej jest zacząćod kryteriów prostych i łatwych do sprawdzenia. O ile w małych miejscowościach możecie przyjrzeć się każdej placówce, o tyle w dużych miastach konieczne jest zawężenie kręgu. Od czego więc zacząć? Polecam od tego, co możemy znaleźć w Internecie. Jeśli czegoś nie uda się Wam ustalić, to zostawcie to sobie na rozmowę telefoniczną lub osobiste spotkanie.

Lokalizacja

Klasycznie wybiera się żłobek/przedszkole bądź blisko miejsca zamieszkania, bądź blisko miejsca pracy jednego z rodziców. Pomyślcie też o tym, czy ktoś nie będzie Wam pomagał i czasem odbierał za Was malucha. W dużych miastach, warto też przyjrzeć się możliwościom dojazdu komunikacją miejską.

Wysokość czesnego

Od razu ustalcie maksymalną kwotę, jaką możecie przeznaczyć na czesne. Załóżcie, że chodzi o żłobek/przedszkole idealne, jak z Waszych snów:) Sprawdźcie też wysokość tzw. wpisowego.

Godziny otwarcia

Jeśli macie elastyczne godziny pracy lub elastycznego pracodawcę, to nie jest to istotne kryterium. Jeżeli natomiast Wasza praca trwa od do i nie ma tutaj pola do zmian, to przyjrzyjcie się godzinom funkcjonowania żłobka/przedszkola.

Jak wybrać żłobek? Jak wybrać przedszkole?

Te trzy pierwsze kryteria powinny pozwolić Wam zawęzić wybór do kilku placówek, a być może już na tym etapie zostanie tylko jeden obiekt.

Następnie ustalcie swoją listę priorytetów. Poniżej spis rzeczy, które warto przeanalizować.

Filozofia i podejście do dziecka

Sami najlepiej wiecie, jak „wychowujecie” swoje dziecko. Jeśli za Waszym działaniem stoi pewne podejście, np. rodzicielstwo bliskości, to warto szukać żłobka/przedszkola w tym duchu.

Może natomiast nie wyobrażacie sobie, żeby Wasze dziecko chodziło do klasycznej placówki i szukacie tego w nurcie Montessori? A może leśne przedszkole to coś dla Was?

Adaptacja

Podejście do procesu adaptacji wynika częściowo z punktu wcześniejszego. Część placówek nie dopuszcza adaptacji z rodzicem na sali, część po namowach w końcu na to zezwoli, a inne wręcz nie wyobrażają sobie, by rodzica nie było przy dziecku w tych pierwszych dniach. Z reguły na łagodniejszą adaptację można liczyć w żłobkach. W przedszkolu grupy startują we wrześniu, dla każdego więc dziecka jest to nowa sytuacja. Często przedszkola mają swoje programy adaptacji – dziś poznajemy przedszkole z rodzicami, jutro rodzice są w szatni, a pojutrze dzieci zostają same. Są też przedszkola, gdzie dzieci od razu zostają same.

Grupy – liczebność, podział, opiekunki

Przepisy prawa określają jasno maksymalną liczebność grup. W przypadku żłobka jest ona zależna od powierzchni sali oraz liczby opiekunów. W przedszkolu grupa co do zasady może liczyć maksymalnie 25 dzieci. Na taką grupę przypada jeden wychowawca. Są jednak żłobki/przedszkola, które oferują bardziej „indywidualną” opiekę, zwiększając liczbę opiekunów lub tworząc malutkie grupy.

Dodatkowo standardem jest podział na grupy pod względem wieku. Są jednak placówki, gdzie takiego podziału nie ma, często ze względu na wartości jakie widzi w tym grono pedagogiczne – dzieci roczne przebywają z dziećmi 2- i 3-letnimi. Pamiętajcie, że rano i późnym popołudniem grupy często są i tak łączone.

Plan dnia i zajęcia dodatkowe

Każdy żłobek/przedszkole ma określony plan dnia, a w nim czas na jedzenie, odpoczynek, spacer, zabawę i zajęcia.W żłobku wszystko jest mniej sformalizowane, choćby dlatego, że ciężko jest ustalić stały tryb dnia w najmłodszych grupach. Ta większa swoboda bywa różnie wykorzystywana, np. opiekunowie rzucają dzieciom zabawki i to by było na tyle:( Są też miejsca, które znowu idą w drugim kierunku, czyli ciągłego animowania dzieci.

W przedszkolach natomiast obowiązuje tzw. podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Określa ona cele i zadania wychowania przedszkolnego, a także osiągnięcia dziecka na koniec wychowania przedszkolnego.

W praktyce oznacza to tyle, że pewne rzeczy muszą się pojawić, np. elementy wychowania patriotycznego. Natomiast sposób realizacji jest już zależny od samego przedszkola i grona pedagogicznego.

Obok tego wszystkiego placówki prześcigają się w zajęciach dodatkowych – języki obce (czasem nawet trzy), rytmika, balet, gimnastyka, teatrzyki, garncarstwo, modelarstwo, programowanie etc. Może na czymś Wam szczególnie zależy? Uwaga, niektóre z zajęć dodatkowych mogą być ekstra płatne!

Wyżywienie

Opcji jest kilka: placówka ma własną kuchnie, korzysta z cateringu zewnętrznego lub częściowo korzysta z cateringu zewnętrznego, a posiłki jak śniadanie przygotowywane są na miejscu. Do tego część placówek dopuszcza, żeby rodzice sami przynosili jedzenie dla dziecka. Jeśli karmisz piersią, warto także zbadać temat możliwości podawania mleka matki dla dziecka. Niby żłobek nie może nam tego odmówić, ale jeśli już na starcie próbują nas od tego odwieść…

Jeśli nie będziemy sami dbać o wyżywienie dla naszego malucha, to do nas, rodziców, należy ocena jakości serwowanego w żłobku/przedszkolu jedzenia. Zawsze możemy poprosić o menu oraz szczegółowy wykaz składników.

Jeśli Wasze dziecko jest na specjalnej diecie, to również dowiedzcie się, czy dana placówka z nią sobie poradzi i czy są wymagane dodatkowe zaświadczenia, np. od lekarza, że dziecko jest alergikiem.

Wielkość i liczba sal

Ten temat również regulują przepisy prawne.Może jednak nam zależeć na placówce, w której dzieci mają trochę większą przestrzeń. np. osobny pokój – sypialnie z łóżeczkami (dobry pomysł przy niemowlakach). Przy większych dzieciach, które i tak śpią raz dziennie, nie jest to konieczne. Tutaj też oferuje się leżanki, zamiast łóżeczek.

Wyposażenie

Żłobki/przedszkola są bardzo różnie wyposażone. Z jednej strony chodzi o materiały dydaktyczne i zabawki, z drugiej o meble i zabezpieczenia. To co dla jednych wygląda dobrze, drugich może nie przekonywać. Być może marzycie o miejscu z samymi drewnianymi zabawkami?

Tutaj pojawia się też kwestia monitoringu i dostępu do kamer dla rodziców oraz oczyszczacza powietrza – może dla kogoś to must have!

Plac zabaw i tereny zielone

Są placówki z wielkimi placami zabaw, są też takie, które mają mało przestrzeni wokół. Wreszcie są takie, które w ogóle jej nie mają – korzystają z publicznych placów zabaw.

Spacery

Kiedy ja szukałam żłobka, to właściwie każdy w planie dnia miał spacer czy przebywanie na świeżym powietrzu. Jednak kiedy zaczęłam zadawać pytania, okazywało się, że różnie to bywa. I o ile rozumiem kwestie zanieczyszczenia powietrza, czy nawet bardzo niesprzyjającej pogody, to o tyle odpowiedz w stylu: „Najmłodsze dzieci nie wychodzą, bo część z nich jeszcze nie chodzi” mnie nie usatysfakcjonowała.

Są placówki, w których dzieci wychodzą na plac zabaw, ale już nie na spacery. Są żłobki/przedszkola w takich miejscach, że po prostu nie ma gdzie spacerować. Natomiast jeśli bardzo cenicie sobie przebywanie dziecka na świeżym powietrzu, to szukajcie leśnych przedszkoli!

W kontekście zanieczyszczenia powietrza, warto się dowiedzieć przy jakich wskazaniach dzieci wychodzą na zewnątrz oraz czy istnieje możliwość wyposażenia dziecka w maseczkę antysmogową, którą opiekunowie będą mu ewentualnie zakładać.

Jak wybrać idealny żłobek? Jak wybrać idealne przedszkole?

To jak w końcu wybrać żłobek lub przedszkole?

Chyba Was zasmucę. Jeszcze długa droga przed Wami. Kiedy już zbierzecie odpowiedzi na interesujące Was pytania, czeka Was kolejny krok – wizja lokalna 🙂 Umówcie się na spotkanie, najlepiej w godzinach, kiedy w żłobku/przedszkolu są dzieci i sprawdźcie, jak się ma to wszystko, co ustaliliście do rzeczywistości. To jest też okazja do zadania dodatkowych pytań, poznania opiekunek i oglądnięcia, jak placówka funkcjonuje. Jakie pytania warto zadać? O tym napiszę już niedługo.

A na koniec mała niespodzianka. Przygotowałam dla Was plik – tabelkę, która ułatwi Wam zebranie podstawowych informacji o danym żłobku/przedszkolu i wybór tego idealnego. Zachęcam do pobrania.


Więcej informacji

Żłobek – najważniejsze akty prawne
  1. Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3– liczba opiekunek i wymogi, które muszą spełniać.
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych– wielkość i liczebność sal, wyposażenie, kwestie podawania mleka matki.
Posts created47

2 thoughts on “Jak wybrać żłobek lub przedszkole dla dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top